Bílkoviny

Život Bez Cukru
Spolu se sacharidy a tuky patří bílkoviny mezi makroživiny. Bílkoviny jsou důležitou součástí všech orgánů v těle a jsou nezbytné pro plnění hned několika funkcí.
Autor

BezCucrew

Bílkoviny

Bílkoviny jsou bez přehánění základní živinou, kterou ve stravě musíme přijímat. Bílkoviny tvoří přibližně 20 % lidského těla a najdete je v každé buňce. Poskytují tělu strukturu. Díky svalům bohatým na bílkoviny se můžeme pohybovat. Jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému, trávení, růst vlasů a nehtů! A podílejí se na mnoha dalších tělesných funkcích. Odhadem existuje v lidském těle přes sto tisíc různých bílkovin…

Bílkoviny jsou zjednodušeně makromolekuly složené z aminokyselin. Existuje 20 různých aminokyselin, které potřebujeme ke stavbě bílkovin. Jedenáct z nich – neesenciální aminokyseliny – dokáže naše tělo syntetizovat. Devět z nich – esenciální aminokyseliny – ale nedokážeme syntetizovat v dostatečném množství nebo vůbec a musíme je získávat ze stravy.

Jak probíhá trávení bílkovin

Když sníme potravu, trávicí systém v těle rozloží bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny. V žaludku na ně působí kyselé prostředí, enzymy a silné mechanické stahy žaludečních stěn. Bílkoviny se v žaludku zdrží déle než sacharidy – a my se cítíme déle sytí. Bílkoviny pak putují do tenkého střeva, kde na ně působí další enzymy a rozkládají je na jednotlivé aminokyseliny. Ty se poté vstřebávají do krve, jejímž prostřednictvím putují do jater – jakéhosi kontrolního bodu pro jejich distribuci a další využití.

Co nastane, pokud vaše strava obsahuje víc bílkovin, než tělo potřebuje? Dojde k rozkladu přebytečných aminokyselin a jejich přeměně na tuk.

Využití bílkovin v těle? Neuvěřitelně široké…

Všechny buňky v těle do té poslední bez oddechu odbourávají bílkoviny a vytvářejí nové (tzv. proces obnovy bílkovin). Každý den se v našem těle rozloží víc než 250 gramů bílkovin a vytvoří 250 gramů bílkovin nových! Proto je zásadní udržovat dostatečnou hladinu aminokyselin v těle konzumací kvalitních bílkovin. Nedostatek bílkovin tělo řeší zvýšenou destrukcí tkání v těle – hlavně svalů.

V lidském těle je přes sto různých strukturních bílkovin. Nejrozšířenější je kolagen, který tvoří asi 6 % hmotnosti těla. Je to značná část naší váhy, když vezmeme v úvahu, že 50–60 % těla tvoří voda. Kolagen je základem kostní tkáně, šlach, vazů, chrupavek, kůže a svalů. Další silnou vláknitou bílkovinou je keratin, z něhož se skládá kůže, vlasy a nehty.

Bílkoviny najdete hlavně v pojivových tkáních, přesto jsou jejich nejpozoruhodnější podobou enzymy, které působí jako katalyzátory pro množství chemických reakcí. Bílkoviny jsou také zodpovědné za syntézu hormonů, udržování rozložení vody v těle a kyselosti (to známé pH), obranu proti cizorodým bakteriím, hojení ran a mnoho dalších tělesných procesů.

Bílkoviny jako zdroj energie

Některé aminokyseliny v bílkovinách lze rozložit a využít k výrobě energie. Jen kolem 10 % bílkovin z potravy denně využije tělo na buněčnou energii. Neobsahuje vaše strava dostatek sacharidů nebo tuků? Tělo si poradí – prostě použije k výrobě energie víc aminokyselin, což se ale děje na úkor svalové hmoty.

Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Proč bez cukru

Proč se naše cukrárna jmenuje cukrárna BezCukru? Co proti tomu cukru vlastně máme?

Co je na tom cukru špatného?

Cukr sám o sobě není špatný. Je přírodního původu, je zdrojem energie a přirozeně ho obsahují běžné potraviny od ovoce a zeleniny po maso. Proč se tedy o cukru mluví jako o bílém jedu? Co je na něm špatného?
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email