Bílkoviny

Život Bez Cukru
Spolu se sacharidy a tuky patří bílkoviny mezi makroživiny. Bílkoviny jsou důležitou součástí všech orgánů v těle a jsou nezbytné pro plnění hned několika funkcí.
Autor

BezCucrew

Bílkoviny

Bílkoviny jsou bez přehánění základní živinou, kterou ve stravě musíme přijímat. Bílkoviny tvoří přibližně 20 % lidského těla a najdete je v každé buňce. Poskytují tělu strukturu. Díky svalům bohatým na bílkoviny se můžeme pohybovat. Jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému, trávení, růst vlasů a nehtů! A podílejí se na mnoha dalších tělesných funkcích. Odhadem existuje v lidském těle přes sto tisíc různých bílkovin…

Bílkoviny jsou zjednodušeně makromolekuly složené z aminokyselin. Existuje 20 různých aminokyselin, které potřebujeme ke stavbě bílkovin. Jedenáct z nich – neesenciální aminokyseliny – dokáže naše tělo syntetizovat. Devět z nich – esenciální aminokyseliny – ale nedokážeme syntetizovat v dostatečném množství nebo vůbec a musíme je získávat ze stravy.

Jak probíhá trávení bílkovin

Když sníme potravu, trávicí systém v těle rozloží bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny. V žaludku na ně působí kyselé prostředí, enzymy a silné mechanické stahy žaludečních stěn. Bílkoviny se v žaludku zdrží déle než sacharidy – a my se cítíme déle sytí. Bílkoviny pak putují do tenkého střeva, kde na ně působí další enzymy a rozkládají je na jednotlivé aminokyseliny. Ty se poté vstřebávají do krve, jejímž prostřednictvím putují do jater – jakéhosi kontrolního bodu pro jejich distribuci a další využití.

Co nastane, pokud vaše strava obsahuje víc bílkovin, než tělo potřebuje? Dojde k rozkladu přebytečných aminokyselin a jejich přeměně na tuk.

Využití bílkovin v těle? Neuvěřitelně široké…

Všechny buňky v těle do té poslední bez oddechu odbourávají bílkoviny a vytvářejí nové (tzv. proces obnovy bílkovin). Každý den se v našem těle rozloží víc než 250 gramů bílkovin a vytvoří 250 gramů bílkovin nových! Proto je zásadní udržovat dostatečnou hladinu aminokyselin v těle konzumací kvalitních bílkovin. Nedostatek bílkovin tělo řeší zvýšenou destrukcí tkání v těle – hlavně svalů.

V lidském těle je přes sto různých strukturních bílkovin. Nejrozšířenější je kolagen, který tvoří asi 6 % hmotnosti těla. Je to značná část naší váhy, když vezmeme v úvahu, že 50–60 % těla tvoří voda. Kolagen je základem kostní tkáně, šlach, vazů, chrupavek, kůže a svalů. Další silnou vláknitou bílkovinou je keratin, z něhož se skládá kůže, vlasy a nehty.

Bílkoviny najdete hlavně v pojivových tkáních, přesto jsou jejich nejpozoruhodnější podobou enzymy, které působí jako katalyzátory pro množství chemických reakcí. Bílkoviny jsou také zodpovědné za syntézu hormonů, udržování rozložení vody v těle a kyselosti (to známé pH), obranu proti cizorodým bakteriím, hojení ran a mnoho dalších tělesných procesů.

Bílkoviny jako zdroj energie

Některé aminokyseliny v bílkovinách lze rozložit a využít k výrobě energie. Jen kolem 10 % bílkovin z potravy denně využije tělo na buněčnou energii. Neobsahuje vaše strava dostatek sacharidů nebo tuků? Tělo si poradí – prostě použije k výrobě energie víc aminokyselin, což se ale děje na úkor svalové hmoty.

Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Příběh „low-carbáka“ z týmu BezCukru

Každý z vás má svůj důvod, proč by se chtěl stravovat bez sacharidů. Spousta z vás má i důvody, proč se bez sacharidů nestravovat. Tohle byly ty moje.

Co je v dobrotách BezCukru?

Na startu projektu cukrárny BezCukru stála zásadní otázka: je možné upéct Low Carb zákusek tak, aby chutnal stejně lahodně jako běžné zákusky? A přitom neobsahoval stolní cukr. Ani mouku. Kdo takový zákusek dokáže upéct?!
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email