Co je v dobrotách BezCukru?

Život Bez Cukru
Na startu projektu cukrárny BezCukru stála zásadní otázka: je možné upéct Low Carb zákusek tak, aby chutnal stejně lahodně jako běžné zákusky? A přitom neobsahoval stolní cukr. Ani mouku. Kdo takový zákusek dokáže upéct?!
Autor

BezCucrew

Co je v dobrotách BezCukru?

Při prvních průzkumech jsme narazili na kuchařku Lucie Schimmelové Nízkosacharidová sladká kuchařka. Lucie byla ohromně laskavá, sešla se s námi a ujistila nás, že po všech stránkách chutný Low Carb zákusek upéct jde. Ostatně, v její kuchařce množství receptů právě na takové dezerty je.

Začala nám dlooooouhá řada pokusů o upečení Low Carb zákusku, které končily buď rozsypávajícím se, nebo naopak tvrdým čímsi, co chutnalo všelijak, jen ne lahodně. Ale my se nevzdávali… Po probádání dalších desítek rad a návodů se naše pokusy začaly dařit. A na základě teorie a praxe jsme dospěli k tomuto kodexu pečení BezCukru:

  • V zákuscích BezCukru nahradíme stolní cukr xylitolem, případně erythritolem. Do zákusků nebudeme dávat žádné sladidlo s pachutí (např. Stévii). Odmítáme používat umělá sladidla jako aspartam či cyklamát.
  • V zákuscích BezCukru bude místo mouky fungovat nejlépe mandlová mouka v kombinaci s kokosovou, někdy taky dýňovou, lískooříškovou moukou či dokonce bambusovou vlákninou. A tak se stalo, že jsou zákusky BezCukru díky nepřítomnosti mouky zároveň bezlepkové. Nebyl to náš prvotní úmysl, ale spoustě lidem jsme tím udělali radost (a to my rádi).
  • Ostatní suroviny, které se při pečení zákusků používají – jako vajíčka, ořechy, ovoce a nejrůznější mléčné výrobky – v zákuscích BezCukru používat budeme tak, jak se to dělá při pečení zákusků doma.
  • V zákuscích BezCukru nebudou žádné chemické konzervanty.

Xylitol

Přírodní sladidlo, jehož název pochází z řečtiny (ξύλον – xyl[on], „dřevo“). V malém množství se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Dokonce i lidé ho produkují v malém množství prostřednictvím běžného metabolismu. Xylitol se získává ze stromů nebo z jiné rostlinné vlákniny. V počátcích výroby se jako surovina používala bříza, proto se mu také říká Březový cukr.

Xylitol je bílý prášek, vypadá na pohled jako stolní cukr. Je běžnou složkou žvýkaček bez cukru, bonbonů, mentolových bonbonů, potravin vhodných pro diabetiky a výrobků pro péči o ústní dutinu od zubních past po ústní vody. Je přátelský k našim zubům – nezpůsobuje kazy a omezuje tvorbu zubního plaku.

Má podobnou sladivost jako stolní cukr. Ze 100 g xylitolu získáme trávením jen 247 kcal (v případě cukru je to 401 kcal). Glykemický index xylitolu je pouhých 7 (v případě stolního cukru je to 100).

Xylitol se řadí mezi cukerné alkoholy. Ačkoli je slovo alkohol součástí jejich názvu, nejedná se o alkohol, který vás opije. Cukerné alkoholy jsou bezpečné i pro osoby závislé na alkoholu. Jen při konzumaci většího množství nebo u citlivých osob může způsobit zažívací potíže (průjem). Pozor, je toxický pro psy a další domácí zvířata.

Erythritol

Podobně jako xylitol je to přírodní sladidlo. Název pochází opět z řečtiny – ze slova pro červenou barvu (erythros nebo ἐρυθρός). A to přesto, že se erythritol vyskytuje ve formě bílých krystalů. Název erytritol pochází od erytrinu, blízce příbuzné sloučeniny, která se při oxidaci mění na červenou. Vyskytuje se přirozeně v některých ovocných a fermentovaných potravinách a také v lidských tělesných tekutinách, jako je tkáň oční čočky, plazma, plodová voda a podobně.

Erythritol se vyrábí za pomocí enzymů z kukuřičného škrobu. Používá se jako sladidlo v produktech od bonbonů a sušenek po žvýkačky. Má podobnou sladivost jako stolní cukr. Po požití se velká většina erythritolu vstřebá do krve odkud se beze změny vyloučí močí. Zbytek projde tlustým střevem a vyloučí se ve stolici. Protože lidský organismus není schopen erythritol nijak rozložit (chybí nám na to enzymy), prochází organismem nedotčen a jeho kalorický příjem je roven nule! Jeho glykemický index je také nulový. Na zuby má erythritol stejně příznivý účinek jako xylitol.

Erythritol se stejně jako xylitol řadí mezi cukerné alkoholy. V malých dávkách obvykle nezpůsobuje projímavé účinky, jak se často stává po konzumaci jiných cukerných alkoholů.

Erythritol má v ústech chladivý „mentolový“ účinek.

Přijďte výsledky našeho bádání ochutnat do naší brněnské cukrárny BezCukru…

Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Proč bez cukru

Proč se naše cukrárna jmenuje cukrárna BezCukru? Co proti tomu cukru vlastně máme?

Co je na tom cukru špatného?

Cukr sám o sobě není špatný. Je přírodního původu, je zdrojem energie a přirozeně ho obsahují běžné potraviny od ovoce a zeleniny po maso. Proč se tedy o cukru mluví jako o bílém jedu? Co je na něm špatného?
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email