Míša Salačová: Jak jsem začala s Low Carb

Život Bez Cukru
V režimu Low Carb se stravuji už téměř dva roky a upřímně, nesmírně mi to vyhovuje. Low Carb stravování není dietou, je to z mého pohledu již životní styl, kdy si osvojíte zcela jiné stravovací návyky. Při Low Carb stravě je skvělé, že jíte pestře, chutně, zdravě a v zásadě se nemusíte nijak zvláště limitovat, co se týká četnosti, či velikosti porcí. Samozřejmě je zásadní jíst kvalitní potraviny – bílkoviny i tuky.
Autor

Michaela Salačová, MISS ČR 2000

Míša Salačová - MISS ČR 2000

Zcela upřímně, v minulosti jsem z důvodu potřeby zhubnout vyzkoušela poměrně pestrou škálu mnoha diet. Některé nefungovaly vůbec, některé ano, ovšem – ve všech případech, kdy jsem se vrátila k zaběhnutému stylu stravování, váha byla zpět. Už tenkrát jsem pochopila, že cestou diet, či nějakých drastických omezení v ohledu stravy, se ke kýženému stálému váhovému úbytku jen tak nedostanu.

Asi před pěti lety mi moje maminka, která je výživovou poradkyní, řekla o stravování v režimu Low Carb. Sama s tím měla skvělé zkušenosti a začala se o tento trend více zajímat, a to i na profesní úrovni. Upřímně, když jsem pochopila, co spočívá v zásadách stravy Low Carb, nechtělo se mi z počátku vzdávat oblíbených potravin, mezi které rozhodně patřily těstoviny, nebo právě pečivo.

Ale – rozhodla jsem se Low Carb stravu vyzkoušet. Nastavila jsem si, za co své oblíbené potraviny adekvátně vyměním, tak, aby byly vhodné právě pro Low Carb stravu. Brambory nahradily batáty, těstoviny ty z rostliny konjak, naučila jsem se připravovat různé zeleninové přílohy a také, začala jsem si péct vlastní Low Carb chléb.

Prvotní dojmy z přechodu na Low Carb stravu se dostavily velmi rychle. Začala jsem se cítit velmi „lehce“ a cítila jsem nezvyklý přísun energie. Pryč byla obvyklá odpolední únava po jídle, zmizely i nepříjemné pocity nafouklého břicha. Po jídle jsem navíc byla po dlouhou dobu sytá. Zkrátka, vnímala jsem opravdu velmi příjemnou změnu.

A proto, rozhodla jsem se u Low Carb stravování setrvat. Čím více jsem se o tento styl stravování zajímala, tím více jsem chápala, že je mi nyní naprosto skvěle – fyzicky, ale i psychicky. Skvělé také bylo a dodnes je, že u tohoto stravování rozhodně nemáte hlad, jako je tomu v případě mnohých diet. Pokud se hlad ohlásí, není problém se najíst, samozřejmě vhodně zvolených potravin v duchu Low Carb.

Došlo u mě i k váhovému úbytku, asi po prvním měsíci na Low Carb stravě. Netrpěla jsem obezitou, cílem bylo shodit 2-3kg, abych se sama cítila dobře. A to se mi povedlo – ovšem, co je hlavní, tento váhový úbytek jsem si dodnes udržela. Z počátku, přiznávám se, mi občas chybělo něco sladkého. Ale i sladké věci si můžete v režimu Low Carb stravy dopřát, jen musíte zvolit takové, které jsou slazené vhodnými sladidly, upečené z vhodné mouky. A upřímně, tyto dezerty mi chutnají snad ještě víc, než ty „obyčejné“, z mouky a stolního cukru.

Autor

Michaela Salačová, MISS ČR 2000

Autor

Michaela Salačová, MISS ČR 2000

Další články

Čtěte

Proč bez cukru

Proč se naše cukrárna jmenuje cukrárna BezCukru? Co proti tomu cukru vlastně máme?

Co je na tom cukru špatného?

Cukr sám o sobě není špatný. Je přírodního původu, je zdrojem energie a přirozeně ho obsahují běžné potraviny od ovoce a zeleniny po maso. Proč se tedy o cukru mluví jako o bílém jedu? Co je na něm špatného?
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email