Závislost na cukru

Život Bez Cukru
Heroin, pervitin, pro někoho i alkohol a nikotin v cigaretách. Drogy, o kterých lidé mluví a mají z nich strach. Ale cukr… Přitom dle mnoha odborníků zabiják 21. století. Nejste na něm taky závislí?
Autor

BezCucrew

Závislost na cukru

Podle některých odborníků je cukr kvůli své dostupnosti, legálnosti a nízké ceně vysoce nebezpečný. Stojí za vznikem závažných onemocnění, která vás můžou i zabít. Zkažené zuby, cukrovka, obezita, vyšší tlak, vysoký cholesterol… výčet nekončí.

Závislost na cukru sice není oficiálně uznaná, přesto hodně studií potvrzuje, že existuje. Mnozí specialisté na výživu v tom mají jasno a o závislosti na cukru vůbec nepochybují.
Jak se pozná, že jste na cukru závislí? A hlavně: dá se s tím něco dělat?

Příznaky závislosti

Výkyvy nálad – při konzumaci sladkého se cítíte báječně! Ale jak rychle dobrá nálada přišla, tak rychle odchází. Nahradí ji zádumčivost, pocity úzkosti, smutek.

Energetické výkyvy – cukr vás ve chvíli konzumace (a krátce po ní) nakopne, jste plní elánu! Jenže… jak cukr vyprchá, přepadne vás únava. Je to jak jízda na horské dráze.

Emocionální reakce – když ukrajujete kousky lákavého dortíku, jste šťastní! Brzy se ale začnete cítit provinile. Litujete, že jste nedokázali odolat, stydíte se, zlobíte se sami na sebe a slibujete si, že příště…

Pojďte se závislosti zbavit

Jak? Překvapivě to není nic těžkého, ani to netrvá dlouho. V kostce: dejte si 2 až 3 týdny úplně bez cukru.

  • Přestaňte jíst sladké pokrmy. Přejděte na zdravější varianty sladkostí jako ovoce či vysokoprocentní čokoláda.
  • Přestaňte pít sladké nápoje, jako jsou limonády. Přestaňte sladit čaj a kávu. Jako bonus konečně objevíte jejich pravou chuť!
  • Omezte průmyslově zpracované potraviny, protože jsou obvykle dochuceny právě stolním cukrem: kečup, pizzu, chipsy, energetické tyčinky, margaríny a kupované pomazánky, ochucené jogurty, párky, průmyslově vyráběné pečivo a další…

 

Při odvykání vám pomůže:

  • Neomezujte se v jídle, jezte dostatečně, nehladovte! Dávejte přednost bílkovinám, zdravým tukům a zelenině.
  • Sledujte, co jíte. Čtěte údaje na obalech potravin.
  • Jezte v klidu, nespěchejte, vychutnávejte.
  • Dostatečně (a pravidelně) pijte.
  • Vyhýbejte se nejen cukru, ale i náhradním sladidlům a náhražkám cukru – a to i těm „zdravým“ jako med nebo Stévie.

 

Zbavit se závislosti a návyku na sladkém není nic těžkého, budete příjemně překvapeni. Po dvou třech týdnech je po závislosti! Odměnou vám bude, že snížíte riziko obezity, diabetu a zubního kazu a získáte mnohé další benefity, které vás ani nenapadly. Život bez cukru vám ukáže nové chutě, zbavíte se energetických výkyvů a můžete zaznamenat i další vítané efekty jako zlepšení kvality pleti, zlepšení spánku, ústup depresí.

Tak držíme palce.

Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Proč bez cukru

Proč se naše cukrárna jmenuje cukrárna BezCukru? Co proti tomu cukru vlastně máme?

Co je na tom cukru špatného?

Cukr sám o sobě není špatný. Je přírodního původu, je zdrojem energie a přirozeně ho obsahují běžné potraviny od ovoce a zeleniny po maso. Proč se tedy o cukru mluví jako o bílém jedu? Co je na něm špatného?
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email