Závislost na cukru

Život Bez Cukru
Heroin, pervitin, pro někoho i alkohol a nikotin v cigaretách. Drogy, o kterých lidé mluví a mají z nich strach. Ale cukr… Přitom dle mnoha odborníků zabiják 21. století. Nejste na něm taky závislí?
Autor

BezCucrew

Závislost na cukru

Podle některých odborníků je cukr kvůli své dostupnosti, legálnosti a nízké ceně vysoce nebezpečný. Stojí za vznikem závažných onemocnění, která vás můžou i zabít. Zkažené zuby, cukrovka, obezita, vyšší tlak, vysoký cholesterol… výčet nekončí.

Závislost na cukru sice není oficiálně uznaná, přesto hodně studií potvrzuje, že existuje. Mnozí specialisté na výživu v tom mají jasno a o závislosti na cukru vůbec nepochybují.
Jak se pozná, že jste na cukru závislí? A hlavně: dá se s tím něco dělat?

Příznaky závislosti

Výkyvy nálad – při konzumaci sladkého se cítíte báječně! Ale jak rychle dobrá nálada přišla, tak rychle odchází. Nahradí ji zádumčivost, pocity úzkosti, smutek.

Energetické výkyvy – cukr vás ve chvíli konzumace (a krátce po ní) nakopne, jste plní elánu! Jenže… jak cukr vyprchá, přepadne vás únava. Je to jak jízda na horské dráze.

Emocionální reakce – když ukrajujete kousky lákavého dortíku, jste šťastní! Brzy se ale začnete cítit provinile. Litujete, že jste nedokázali odolat, stydíte se, zlobíte se sami na sebe a slibujete si, že příště…

Pojďte se závislosti zbavit

Jak? Překvapivě to není nic těžkého, ani to netrvá dlouho. V kostce: dejte si 2 až 3 týdny úplně bez cukru.

  • Přestaňte jíst sladké pokrmy. Přejděte na zdravější varianty sladkostí jako ovoce či vysokoprocentní čokoláda.
  • Přestaňte pít sladké nápoje, jako jsou limonády. Přestaňte sladit čaj a kávu. Jako bonus konečně objevíte jejich pravou chuť!
  • Omezte průmyslově zpracované potraviny, protože jsou obvykle dochuceny právě stolním cukrem: kečup, pizzu, chipsy, energetické tyčinky, margaríny a kupované pomazánky, ochucené jogurty, párky, průmyslově vyráběné pečivo a další…

 

Při odvykání vám pomůže:

  • Neomezujte se v jídle, jezte dostatečně, nehladovte! Dávejte přednost bílkovinám, zdravým tukům a zelenině.
  • Sledujte, co jíte. Čtěte údaje na obalech potravin.
  • Jezte v klidu, nespěchejte, vychutnávejte.
  • Dostatečně (a pravidelně) pijte.
  • Vyhýbejte se nejen cukru, ale i náhradním sladidlům a náhražkám cukru – a to i těm „zdravým“ jako med nebo Stévie.

 

Zbavit se závislosti a návyku na sladkém není nic těžkého, budete příjemně překvapeni. Po dvou třech týdnech je po závislosti! Odměnou vám bude, že snížíte riziko obezity, diabetu a zubního kazu a získáte mnohé další benefity, které vás ani nenapadly. Život bez cukru vám ukáže nové chutě, zbavíte se energetických výkyvů a můžete zaznamenat i další vítané efekty jako zlepšení kvality pleti, zlepšení spánku, ústup depresí.

Tak držíme palce.

Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Příběh „low-carbáka“ z týmu BezCukru

Každý z vás má svůj důvod, proč by se chtěl stravovat bez sacharidů. Spousta z vás má i důvody, proč se bez sacharidů nestravovat. Tohle byly ty moje.

Co je v dobrotách BezCukru?

Na startu projektu cukrárny BezCukru stála zásadní otázka: je možné upéct Low Carb zákusek tak, aby chutnal stejně lahodně jako běžné zákusky? A přitom neobsahoval stolní cukr. Ani mouku. Kdo takový zákusek dokáže upéct?!
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email