Lidský život je závislý na příjmu živin z potravy. Výživové látky, které potřebuje lidský organismus k získání energie, k růstu a obnově buněk tkání a orgánů, musí obsahovat sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály, vlákniny a vodu.
Makroživiny
Jedná se o chemické sloučeniny, které člověk konzumuje v největším množství a které mu dodávají energii.
Sacharidy se dělí podle počtu cukerných jednotek na jednoduché (např. glukóza a fruktóza) a složené (např. škrob či celulóza). Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. Lidský metabolismus je schopen ze sacharidů získat asi 4 kcal/16,7 kJ na gram. Podrobnější čtení o sacharidech najdete zde.
Bílkoviny jsou makromolekuly složené z aminokyselin. Bílkoviny jsou základem struktury (stavby) organismu a plní mnoho dalších nezbytných funkcí. Jsou také zdrojem energie. Lidský metabolismus je schopen z nich získat asi 4 kcal/16,7 kJ na gram. Čtení o důležitosti bílkovin, esenciálních aminokyselinách a mnoho dalšího najdete zde.
Tuky jsou potřebné pro stavbu a udržování buněčných membrán, pro udržování stabilní tělesné teploty, fungují jako zásobárna energie a jako důležité signální molekuly. Tuky jsou vydatným zdrojem energie, dávají nám 9 kcal/37,7 kJ na gram. Podrobné a zajímavé čtení o tucích najdete zde.
Mikroživiny
Mikroživiny jsou látky, které podporují metabolismus, nejsou ovšem zdrojem energie.
Minerální látky v potravě jsou obvykle stopové prvky, soli nebo ionty, jako je měď a železo.
Vitaminy jsou organické sloučeniny nezbytné pro organismus.
Ostatní
Kromě makroživin a mikroživin v potravě přijímáme i další látky. Nejvýznamnější z nich je voda. Voda je přítomna nejen v nápojích, ale prakticky v každé jídle a to ve velkém množství. Například ovoce a zelenina obsahuje okolo 95 % vody. Voda je nezbytnou součástí stravy všech savců, je základem života na zemi. 50 – 60 % našeho těla tvoří voda.
Vláknina je pro nás důležitá a konzumujeme ji ve velkém množství. Z chemického pohledu se jedná o sacharid. Vláknina ale není stravitelná, takže nám neposkytuje energii a proto se z tohoto pohledu nepovažuje za živinu. Čtení o vláknině je zde.