Co je na tom cukru špatného?

Život Bez Cukru
Cukr sám o sobě není špatný. Je přírodního původu, je zdrojem energie a přirozeně ho obsahují běžné potraviny od ovoce a zeleniny po maso. Proč se tedy o cukru mluví jako o bílém jedu? Co je na něm špatného?
Autor

BezCucrew

Co je na tom cukru špatného?

Všeho moc škodí a o cukru to platí dvojnásob. Jeho spotřeba byla v roce 2020 v ČR dle Statistického úřadu 97 g na osobu a den (35,7 kg na osobu a rok). Přitom podle WHO je dospělým i dětem důrazně doporučen příjem volných cukrů méně než 10 % celkového energetického příjmu, tedy 37 g (starší mládež a ženy se sedavým zaměstnáním) resp. 54 g volných cukrů denně (děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muže se sedavým zaměstnáním).

Ano, cukru jíme opravdu hodně! A přitom každý ví, že cukr přispívá k obezitě, diabetu a kazí se po něm zuby. Není ale moc známo, že negativních dopadů pro lidský organismus je mnohem víc.

  • Kromě samotné energie nemá cukr pro tělo další hodnotu. Díky dokonalému rafinování a čištění je téměř či zcela bez dalších živin, vitaminů a minerálů.
  • Cukr nám dává energii. Ta nás ale zasytí jen na chvíli a brzy se zase dostaví hlad. Člověk tak zbytečně konzumuje o to víc kalorií.
  • Potraviny s vysokým obsahem cukru ničí proteiny kolagen a elastin – zásadní pomocníky při udržování pružné pokožky. Poničení těchto proteinů má za následek ztrátu pružnosti, vznik vrásek a tím předčasné stárnutí pleti.
  • U pleti ještě zůstaneme. Studie potvrzují, že potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru od sladkostí po limonády zvyšují riziko vzniku akné.
  • Cukr může za prudké kolísání inzulínu při vyrovnávání hladiny glukózy v krvi a záněty a poruchy řízení neurotransmiterů v mozku, což je jednou z příčin vzniku depresí.
  • Cukr způsobuje kolísání nálad, chronickou únavu nebo bolest hlavy.
  • Vyhýbáte se alkoholu a máte za to, že vaše játra jsou jako v bavlnce? Málokdo ví, že potravinářský cukr (přesněji fruktóza, která je vedle glukózy hlavní složkou potravinářského cukru) způsobuje při nadměrné konzumaci tzv. nealkoholové ztučnění jater.
  • Cukr je vysoce návyková látka a v mozku funguje podobně jako drogy typu kokain. Nejenže bílý cukrový prášek jako droga vypadá, závislost se navíc dostavuje velmi rychle a při nedostatku člověk pociťuje abstinenční příznaky. Kdo si průběžně dopřává dávky cukru, udržuje hladinu dopaminu – ale stačí vynechat a dochází k rychlému propadu nálady. Jak se závislosti na cukru zbavit?
Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Proč bez cukru

Proč se naše cukrárna jmenuje cukrárna BezCukru? Co proti tomu cukru vlastně máme?

Příběh „low-carbáka“ z týmu BezCukru

Každý z vás má svůj důvod, proč by se chtěl stravovat bez sacharidů. Spousta z vás má i důvody, proč se bez sacharidů nestravovat. Tohle byly ty moje.
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email