Co je na tom cukru špatného?

Život Bez Cukru
Cukr sám o sobě není špatný. Je přírodního původu, je zdrojem energie a přirozeně ho obsahují běžné potraviny od ovoce a zeleniny po maso. Proč se tedy o cukru mluví jako o bílém jedu? Co je na něm špatného?
Autor

BezCucrew

Co je na tom cukru špatného?

Všeho moc škodí a o cukru to platí dvojnásob. Jeho spotřeba byla v roce 2020 v ČR dle Statistického úřadu 97 g na osobu a den (35,7 kg na osobu a rok). Přitom podle WHO je dospělým i dětem důrazně doporučen příjem volných cukrů méně než 10 % celkového energetického příjmu, tedy 37 g (starší mládež a ženy se sedavým zaměstnáním) resp. 54 g volných cukrů denně (děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muže se sedavým zaměstnáním).

Ano, cukru jíme opravdu hodně! A přitom každý ví, že cukr přispívá k obezitě, diabetu a kazí se po něm zuby. Není ale moc známo, že negativních dopadů pro lidský organismus je mnohem víc.

  • Kromě samotné energie nemá cukr pro tělo další hodnotu. Díky dokonalému rafinování a čištění je téměř či zcela bez dalších živin, vitaminů a minerálů.
  • Cukr nám dává energii. Ta nás ale zasytí jen na chvíli a brzy se zase dostaví hlad. Člověk tak zbytečně konzumuje o to víc kalorií.
  • Potraviny s vysokým obsahem cukru ničí proteiny kolagen a elastin – zásadní pomocníky při udržování pružné pokožky. Poničení těchto proteinů má za následek ztrátu pružnosti, vznik vrásek a tím předčasné stárnutí pleti.
  • U pleti ještě zůstaneme. Studie potvrzují, že potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru od sladkostí po limonády zvyšují riziko vzniku akné.
  • Cukr může za prudké kolísání inzulínu při vyrovnávání hladiny glukózy v krvi a záněty a poruchy řízení neurotransmiterů v mozku, což je jednou z příčin vzniku depresí.
  • Cukr způsobuje kolísání nálad, chronickou únavu nebo bolest hlavy.
  • Vyhýbáte se alkoholu a máte za to, že vaše játra jsou jako v bavlnce? Málokdo ví, že potravinářský cukr (přesněji fruktóza, která je vedle glukózy hlavní složkou potravinářského cukru) způsobuje při nadměrné konzumaci tzv. nealkoholové ztučnění jater.
  • Cukr je vysoce návyková látka a v mozku funguje podobně jako drogy typu kokain. Nejenže bílý cukrový prášek jako droga vypadá, závislost se navíc dostavuje velmi rychle a při nedostatku člověk pociťuje abstinenční příznaky. Kdo si průběžně dopřává dávky cukru, udržuje hladinu dopaminu – ale stačí vynechat a dochází k rychlému propadu nálady. Jak se závislosti na cukru zbavit?
Autor

BezCucrew

Autor

BezCucrew

Další články

Čtěte

Míša Salačová: Jak jsem začala s Low Carb

V režimu Low Carb se stravuji už téměř dva roky a upřímně, nesmírně mi to vyhovuje. Low Carb stravování není dietou, je to z mého pohledu již životní styl, kdy si osvojíte zcela jiné stravovací návyky. Při Low Carb stravě je skvělé, že jíte pestře, chutně, zdravě a v zásadě se nemusíte nijak zvláště limitovat, co se týká četnosti, či velikosti porcí. Samozřejmě je zásadní jíst kvalitní potraviny – bílkoviny i tuky.

Sacharidy

Jsou sacharidy šmahem všechny špatně? Rozhodně ne. Vysvětlíme v souvislostech, jak to s nimi je.
Sdílet článek
Facebook
Twitter
Email